Türk cimnastikçiler bir birincisi başardı

Türkiye Cimnastik Federasyonu Lideri Suat Çelen, Mersin’de 16 ülkeden 55 atletin iştirakiyle düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Kupası’nda Türk atletlerin 6 altın, 4 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplam 13 madalya kazanmasının bir birinci olduğunu söyledi.

Çelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mersin’de gerçekleştirilen tertibin çok güzel geçtiğini, kentteki salonun dünyanın hiçbir yerinde bulunmadığını belirtti.

İspanya’da düzenlenen Akdeniz Oyunları’ndan toplamda 9 madalya ile yurda döndüklerini anımsatan Çelen, “Oraya gidene kadar tarihimizde 7 madalyamız vardı. Biz bir müsabakada 9 madalya aldık. ‘Ne oluyor cimnastiğe’ dendi. Burada da 13 madalya alınca madalyaların tesadüf olmadığını gösterdik. Tarihte bir birincisi başarıp katıldığımız turnuvada 13 madalya kazandık.” dedi.

Mersin’de bu tertibin 2. defa düzenlendiğini anımsatan Çelen, şöyle devam etti:

“Her geçen yıl iştirak sayısı artıyor ve kaliteli cimnastik yapan ülkeler gelmeye başlıyor. Atletlerimiz çok hoş yarıştı. Hakikaten onlar ve antrenörleriyle gurur duyuyorum. Şöyle bir düşünüyorum da 5 yıl evvel federasyon lideri olduğumda Katar’a Dünya Kupası serisine gitmiştik. Oralarda finale kalamadan geri dönmüştük. İkinci yıl finale kalalım dedik tekrar kalamadık. 3. yıl final yaptık bize madalya vermediler. Vakitle 1-2 madalya derken bugün artık her gittiğimiz yarıştan madalyayla dönüyoruz hatta ‘Neden altınımız az oldu. Şurada şu puanları niçin alamadık’ diye üzülüyoruz. Bu âlâ bir noktaya geldiğimizin göstergesi. 5 yılda bin olan atlet sayıları bugün 100 binlere ulaştı. Bu çocuklar 100 bin cimnastikçiye rol model oluyorlar Türkiye’de. Bunlar daha da artacak.”

Çelen, cimnastiği sporun temeli olarak gördüklerini, öteki federasyonlara da bir altyapı, fabrika misyonu üstlendiklerini aktardı.

Hem sayı hem de nitelik olarak büyüdüklerini, muvaffakiyetlerin da artık gelmeye başladığını kaydeden Çelen, kendilerine büyük takviye verildiğini ve en uygun koşulların sağlandığını vurguladı.

“Olimpiyatlara ekip olarak gitmek istiyoruz”

Suat Çelen, federasyon olarak kendilerine büyük gayeler koyduklarını anlatarak, şöyle konuştu:

“Olimpiyatlara ekip olarak gitme amacımız var. Aslında bizim koyduğumuz amaçlar çok yüksek fakat ulaşılamayacak gayeler değil. Bu ekiple 2020 ve 2024’de şayet bu iş olmazsa ülkemiz bu türlü bir nesli kolay kolay 30 yıl yakalayamaz. Hasebiyle şayet bu atletlerimiz olimpiyatlara ekip olarak gitmeyi başarırsa kendilerinden sonra gelecek kuşağın önünü inanılmaz derecede açacaklar. Maksadımız olimpiyatlara artistikte erkekler ve bayanlarda ekip olarak gitmek, ritmik ve trambolinde de olimpiyat kotası almak.”

Çelen, her bir disiplinde Türkiye’de dünya şampiyonası organize etmeyi hedeflediklerini, her branşta da olimpiyatta yarışmak istediklerini kelamlarına ekledi.