‘Kariyerimde eksik iki madalyayı tamamlayıp sporu bırakacağım’

Türkiye’nin cimnastikte büyükler kategorisinde kazandığı birinci ve tek Avrupa Şampiyonası madalyasının sahibi ulusal sportmen Ümit Şamiloğlu, mesleğinde dünya şampiyonluğu ve olimpiyat madalyasının eksik olduğunu belirterek, “Kariyerimde eksik iki madalyayı tamamlayıp sporu bırakacağım.” dedi.

Ümit Şamiloğlu, sporculuk mesleği, muvaffakiyetleri ve maksatlarıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin cimnastikte büyükler kategorisinde kazandığı tek Avrupa Şampiyonası madalyasının sahibi 38 yaşındaki Şamiloğlu, elde ettiği muvaffakiyetlerin yeni kuşak sportmenlerin ufkunu açtığını söyledi.

İsviçre’nin Lozan kentinde 2008 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda büyükler barfiks kategorisinde kazandığı madalyanın genç atletlere ilham kaynağı olduğunu lisana getiren ulusal atlet, “Hırvat bir antrenör, madalyayı kazanmamın akabinde yanıma gelerek ‘Kazandığın bu madalya, bana cimnastik ülkesi oymayanların da madalya kazanacağını gösterdi.’ demişti. Kazandığım Avrupa Şampiyonası madalyası, yalnızca Türk cimnastiğinin değil tüm ülkelerin bakış açısını değiştirdi. Her şeyin başı ufuk. Ufkunuzu geniş tutarsanız, amaçlarınıza ulaşırsınız.” diye konuştu.

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın kendisi için büyük değer taşıdığını dikkati çeken Ümit, “Zamanında yapamadıklarımı, artık yapabileceğim ortama sahibim. Mesleğimde eksik iki madalyayı tamamlayıp sporu bırakacağım.” sözlerini kullandı.

Ümit Şamiloğlu, antrenörlüğünü yapan Erdoğan Kapucu’nun hayatında çok değerli bir yere sahip olduğunu ve eksiklerini Kapucu sayesinde aştığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Tüm konsantrasyonumu şimdiden 2020’ye çevirdim. 38 yaşında olmama rağmen kendime hala yeni maksatlar koyabiliyorum. Zira bedenimin bunu kaldırabildiğini görüyorum. Beşerler genelde bana yaşımdan ötürü zorlanıp zorlanmadığımı soruyor. Hatta katıldığım milletlerarası tertiplerde öbür sportmenler bana ‘superman’ diyor. Bedenimle ilgili bir dert yaşamıyorum. Rakiplerinizle birebir kaidelerde yarışıp onlardan geri kalmadığınızı görünce motivasyonunuz da artıyor. Bu noktada ruhsal olarak hazırlanmak işin daha güç kısmı. Bu saatten sonra çok çalışmanın bana bir faydası olacağını düşünmüyorum. Artık iş, yanlışsız ve sistematik çalışmaya döndü. Dünya da bu noktaya hakikat ilerliyor. Başarılı olacağıma inanmasam, bu kadar çabayı göstermem. Zira cimnastik önemli biçimde yıpratıcı bir spor.”

“Kürsü bahtımı kimseden eksik görmüyorum”

Ümit Şamiloğlu, önlerinde Akdeniz Oyunları ve Avrupa Şampiyonası olduğunu hatırlatarak, hazırlıklarını orta vermeden sürdürdüğünü lisana getirdi.

Dünya Şampiyonası’nın olimpiyatlara katılmak ismine değerli olduğuna vurgu yapan ulusal cimnastikçi, “Performansımın en üst noktasını, olimpiyatlara yakın bir periyotta yakalamak durumundayım. Yaptığım yanılgıları biliyorum, hatta bu anlık kusurlar yüzünden birçok madalya kaçırdım diyebilirim. Performans sergileyemeseniz bile madalya alarak gayeye ulaşabilirsiniz lakin madalyayı istediğiniz performansı sergilemeden elde ederseniz, sonraki tertiplere telaşlı girmenize neden olur. Performansım şu an için istediğim düzeyde. Kürsü bahtımı kimseden eksik görmüyorum, eksik görsem çabucak bırakırdım. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda madalya olsa da olmasa da benim için etkin sporculuk hayatımın bitiş noktası olacak.” değerlendirmesini yaptı.

“Çok kaliteli gençler geliyor”

Ümit Şamiloğlu, Türkiye’de son yıllarda spora yapılan yatırımların tüm branşlarda olduğu üzere cimnastikte de büyük değişimler sağladığını söz etti.

Ulusal atletlerin, Avrupa ve dünya şampiyonalarında kürsüde yer almak için biraz daha vakte muhtaçlığı olduğunun altını çizen ulusal cimnastikçi, “Altyapıdan birçok kaliteli atlete sahibiz. Çok kaliteli gençler geliyor. Bugüne kadar birçok finalde kaybetmelerine rağmen oralarda olmak bile büyük bir deneyimdir. Genç arkadaşlarımız, adım adım madalyaları almaya başladı. Biz de bu gençlere, yaptıklarımızla ve yapacaklarımızla örnek olmaya çalışıyoruz.” formunda konuştu.

Şu an spordaki imkanların geçmişte bulunmadığını ve birçok zorluğa karşın şampiyonluklar elde ettiğini lisana getiren Ümit, Türkiye’de sporun ve cimnastik branşının çok düzgün yerlere geldiğini vurguladı.

Evvelce müsabakalarda öteki ülke gruplarını kıskanarak takip ettiklerini fakat yaşanan bu aksiliklerin Türkiye’de son 15 yılda yapılan yatırımlarla değiştiğine dikkati çeken Ümit Şamiloğlu, şunları kaydetti:

“Yarıştığımız ülkeler, tertiplere masörü, tabibi, diyetisyeni, fizyoterapistiyle gelirdi. Biz de ne vakit bu noktalara ulaşacağız diye düşünürdük. Günümüzde durum değişti, artık biz de şampiyonalarda birebir koşullarda yer alıyoruz. Son 15 yılda yapılan yatırımlar, Türk sporunda büyük bir gelişim sağladı. Türkiye Cimnastik Federasyonu da çok kıymetli atılımlar gerçekleştirdi. Bizler, Türk sporunun anlayışının ve imkanlarının külfetli olduğu devirlerde muvaffakiyetler kazandık. İnanıyorum ki, genç arkadaşlarımız bu imkanlar sayesinde çok daha âlâ noktalara gelecek. Artık büyük müsabakalarda da madalya alma vakti geldi, muvaffakiyet kazanma noktasında ilerliyoruz.”